Elastik 90mm sort 1m
29,00 kr.
| Varenummer: | 3509016 |
|---|---|
| Brand: | Selfmade |
| Materialeværdier: | Polyester: 70%, Gummi: 30% |
| Farve: | sort |
| Bredde: | 90 mm |
| Længde: | 1 |
| Længde enhed: | m |
| Mærkning: | Oeko-Tex 100 |
| OEKO-TEX® Institute: | TESTEX |
| Certificering: | OEKO-TEX® STANDARD 100 |
| Certification no.: | SH005 150795 |
Den lækreste brede elastik til DIY
90 mm! Mindre kan ikke gøre det.
Den her elastik er bare fed. Det er sådan en du bruger, når elastikken er en del af dit design – når elastikken skal ses og skabe effekt!
Elastikken er fremstillet af polyester og gummi; den har en god fast elasticitet, som holder.
Her kan du bruge elastikken
Vi elsker den i linningen på skønne nederdele – lige fra pencil skirt til sol – elastikken giver bare en lækker effekt i taljen, og samtidig er den behagelig. Du er simpelthen sikker på, at din nederdel bliver, lige hvor den skal, uanset hvor vildt du danser.
Vi er også blevet ret glade for den i yoga-bukser; den brede linning er virkelig behagelig og sørger for, at buksen sidder godt uden at stramme.
Generelt kan vi bare sige: Brug elastikken på projekter, hvor du gerne vil have en bred synlig elastikkant – om det er på en cool nederdel eller et par fede baggypants – det er helt op til dig og din fantasi.
Elastikken tåler vask ved 40° og må ikke tørretumbles.